Figyelem! Az általad használt böngésző nem támogatott, így az oldalunk NEM működik, illetve nem jelenik meg TELJESKÖRŰEN! Segítségért kattints! Segítséget kérek!

2017. 11. 07. Kedd

Írta: Békési-Mészáros Ágnes

4:30 – Hajnali virrasztó irodalom: Bókay János - Bohémek és pillangók

5:30 – Serkenj fel – Dányi-Nagy Márió - Református

6:00 – Halasi Kaleidoszkóp: A Halasi Kaleidoszkóp mai adásában Farkas Dániel alpolgármesterrel beszélgetünk a heti önkormányzati ülésről. Egyik fő téma az ebtartás volt, amely szerint a társasházakban 2-re, a kertes családi házaknál pedig 3-ra maximalizálják a tartható kutyák számát. Tartsanak velünk és további részleteket tudhatnak meg!(előző napi adás ismétlése)

6:54 – A Nap igéje

7:00 – Reggeli Ébresztő magazin

10:00 – bITmobile: – Informatikai tájékoztató magazin: következő adása lesz hallható, melyben a két műsorvezető kalauzol el bennünket, az informatika világába.

11:00 – Sztárportré: A mulatós zene tényleg csak a vidék zenéje?  A bóvli és giccses jelzőkkel büntetett mulatós zene művelői szerint egyfajta titkos divatként virágzik a műfaj. De miért titkolt ez a rajongás? Köteles Istvánnal, a Dupla KáVé zenekar vezetőjével beszélgettünk. Furcsa helyzetben van a magyar mulatós zene. A médiában szinte teljesen mellőzött stílusnak és előadóinak hatalmas a rajongótábora. Köteles István szerint óriási igény van a dalaikra, de az igaz, hogy sokan titokban hallgatják ezeket. A Dupla KáVé rajongótábora bizonyítja a stílus népszerűségét: Facebook oldalukat 167 ezren követik, a YouTube-on pedig már 34 milliós a videóik nézettsége. István szerint sok ember akkor nyit a műfaj felé, "amikor a gátlásait megszűnteti, vagy eléri azt a kort, amikor átgondolja a dolgokat, és már nem manipulálják." Kevesen tudják, hogy a mostoha sorsú stílus számára ő harcolta ki a szórakoztató zene kategóriát, még a 80-as évek végén, a MAHASZ-nál.A magyar zenei életben a nyolcvanas években jelentek meg a kezdetben lakodalmas rocknak nevezett dalok, amelyeket a zenei média a mai napig inkább csak megtűrt műfajként tart számon. Ezért is különleges egy olyan ember tapasztalatait hallani, aki élete nagy részét ilyen zenékkel és rajongóival töltötte. A Dupla KáVé frontembere szerint ez az a műfaj, amelyben meg lehet öregedni, lásd Aradszky László. A popzenében nagyon nehéz megöregedni." Arra, a kérdésre, hogy miért nem maradt rock-, vagy lett popzenész, meglepően racionális válasza van: "Amitől a zenész zenélni szeret, és amiért szeret elmenni a következő előadásra, azt ebben a műfajban tudom folyamatosan megkapni és visszaadni."A Dupla KáVé 1996-ban alakult, tagja István mellett Váradi Jenő. Első albumaik főleg az 1980-as évekbeli külföldi slágerek - pl. Modern Talking dalok – hangzásvilágát követték a feldolgozások és saját szerzeményeik esetében is. Később kirándultak a country és mulatós zenei irányba, fellépéseiket e stílusok változatossága jellemzi. 20 év alatt tizenhat Dupla KáVé album készült és egy Köteles István szólólemez. Ezeket több mint egymillió példányban adták el a világ magyarlakta területein. Az interjú során elhangzott az is, hogy tizenkétszer turnéztak már Amerikában is. A többszörös arany- és platinalemezes Dupla KáVé mindig képes újat hozni: egy ideje már István lánya, Köteles Cindy is csatlakozott hozzájuk, ezzel is színesítve hangzásukat. István és felesége Krisztina, a dalok szerzése és a szövegírás mellett az albumok szerkesztését, gyártását, menedzselését is mai napig maguk végzik, saját zeneműkiadójukat, a Stefanus Kiadót vezetve, valamint az albumok stúdiófelvételei is saját erőből, a Stefanus Stúdióban készülnek. Az előadóművészről még többet megtudhatunk a Sztárportré interjúban.

12:00 – Retro magazin: 30perc alatt: Izrael

13:00 - Tájékoztató rovatunk és Halasi Kaleidoszkóp: dr. Téglás Péter kiskunhalasi vezető ügyész könyv- és filmajánlója. Kenize Mourad: Szultána (megjelent Párizsban, 1987. évben, a magyarországi megjelenés, a Geopen Könyvkiadó gondozásában 2003-ban) Kenize Mouradotnak legalább három szíve van, amely három kultúráért dobog. Édesanyja török szultána, édesapja indiai rádzsa volt, ő pedig Franciaországban él. Pszichológia szakon végzett, dolgozott haditudósítóként, ma világhírű író. Megírta édesanyja, az utolsó török hercegnő történetét. A kislány, aki ki sem tehette a lábát a háremből, aligha sejthette, hogy a lánya Közel-Kelet-szakértő lesz, és számos irodalmi díjat besöpör. Ha a könyvéhez írott előszó nem kelti fel az érdeklődést, akkor minden erre irányuló erőfeszítés hiábavaló: A könyv anyám története, Zelma hercegnőé, aki egy isztambuli palotában született. Akár mese is kezdődhetne így, ez azonban igaz történet, 1918-ban vagyunk, az Ottomán Birodalom utolsó szultánjának udvarában. Zelma hétéves, amikor összeomlik a birodalom, amely valaha egész Európát rettegésben tartotta. A száműzetésre ítélt uralkodócsalád Libanonban telepedig le. Zelma, aki egyszerre veszítette el hazáját és apját, “stoppolt harisnyás hercegnő” lesz. Bejrútban nő fel, ott találkozik első első szerelmével, a fiatal drúz vezérrel, s itt éri az első csalódás is. Ekkor Zelma beleegyezik, hogy hozzámenjen egy indiai rádzsához, akit még sohasem látott. Indiában megismeri a maharadzsák pazar gazdagságát, a Brit Birodalom végnapjait, a Gandhi vezette függetlenségi harcot. Mint Libanonban, itt is “idegen nő” marad. Kiveti magából a nép, amelyet megszeretett, ezért Párizsba menekül. Ott végre megtalálja az igazi szerelmet, de a háború elszakítja tőle. Huszonkilenc évesen, nyomorban hal meg, miután életet adott egy kislánynak, e könyv szerzőjének. A történethez hozzátartozik, hogy a kisgyermek három napig kínlódott étlen-szomjan, magára hagyatva egy nyomorúságos párizsi hotelszobában. Anyja már nem tudott gondoskodni róla, váratlanul szólította el a halál. A gyermek dajkája, egy öreg eunuch, úrnője elvesztését követő tébolyában egészen megfeledkezett a kislányról. Az élet-halál között vergődő gyermek tehát, Kenizé Mourad volt, V. Murád szultán unokájának, Zelma hercegnőnek és Amir Ali Badalpur indiai radzsának a lánya. Mindez 1941-ben történt. Kenizé Mourad, a közelmúltban Magyarországon járt, és tisztázta az őt interjúzó újságíróval, hogy nem kell hercegnőnek szólítania.

14:00 – Önindító: Tősmagi Klaudiával és Nasz Dániellel a videózásról. Két magyar Youtube celebbel beszélgettünk mai Önindító adásunkban, akiktől saját pályaképük mellett egy kis betekintést kaptunk a vloggerek mindennapjaiba.(ismétlés)

15:00 – Hazafelé magazin és Igéző

18:00 - Tudomány mai állása: Életet menthet az új magyar mobiltelefon. Itt van a hihetetlenül gyors kvantumszámítógép. A szuper gyors internet robbanthatja ki a negyedik ipari forradalmat. Ismeretlen objektum lépett a Naprendszerbe. Hatalmas méretű, titkos kamrát fedeztek fel a gízai nagy piramisban.

19:00  - Szép Álmokat: P.L.Travers - A Csudálatos Mary

19:15 - Irodalom az Éterben: Mikszáth Kálmán - Beszterce Ostroma

20:00 – Lélekműhely: A kapcsolatra vonatkozó mítoszaink 2. Ismétlés. (Elismerem az esendőségemet.) 1. Mítoszaink, hiedelmeink, realitásvesztés. 2. Hogyan van jelen az életünkben a teljesség. 3. Teljesség az időben elosztva. 4. Teljesség a társkapcsolatban. 5. Kapaszkodók, erő a kapaszkodáshoz. 6. Te vagy számomra az Istenhez vezető út. 7. Spirituális hedonizmus. 8. A leborulás ideje. 9. Teljesség Erdélyben. Realitásvesztések, hiedelmek (folyt.) 1. Kis erőfeszítésbe kerülne, hogy megváltozzon. 2. Amikor a társam kritizál, egyáltalán nincs igaza. 3. Tisztában vagyok azzal, hogy énnekem mire van szükségem.

21:15 – Életutak: Fekete Ágnes riportja: Két teológus, Dr. Szűcs Ferenc, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora, és Dr. Kránitz Mihály a Pázmány Péter Tudományegyetem rektorhelyettese beszélgetnek többek között Mária személyének a kérdéséről.

22:00 – Éjjeli virrasztó irodalom: Victor Hugo - Nyomorultak