Figyelem! Az általad használt böngésző nem támogatott, így az oldalunk NEM működik, illetve nem jelenik meg TELJESKÖRŰEN! Segítségért kattints! Segítséget kérek!

Tizenhat év alatt épül fel a szív a dohányzásból

Írta: Szabó-Kocsis János

A korábbi erős dohányosok a leszokás után a szív- és érrendszeri megbetegedések komoly kockázatával számolhatnak még 16 éven át. Már csak ezért is minél előbb abba kell hagyni a füstölést.

„A dohányzásról való leszokásnak hatalmas előnyei vannak. Például akik abbahagyták, öt éven belül 38 százalékkal csökkenthetik a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát azokhoz képest, akik továbbra is hódolnak a káros szenvedélynek” - mondta Meredith Duncan, a Vanderbilt Egyetem kutatója az IFLScience tudományos online magazinnak.

A fiatalok, ha leszoknak a dohányzásról, teljesen visszanyerhetik a füstben elszálló életéveiket

A Vanderbilt kutatócsoportja egyelőre még nem publikálta a tanulmányt, amely a hosszú távú és átfogó Framingham szívkutatási projekt adatai alapján készült. A vizsgálatok 1948-ban kezdődtek csaknem 5200 felnőtt önkéntessel a massachusettsi Framinghamben. A résztvevők életét sok éven át követték a kutatók, akik értékes információkat nyertek arról, hogy milyen életstílus-tényezők kapcsolódnak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.

Így született meg a kockázati tényező

Ma már közismert, hogy a tanulmány elsőként mutatott ki kapcsolódást a megromlott szívfunkciók és a stroke, illetve a dohányzás, a koleszterin és a magas vérnyomás között. Valójában a „kockázati tényező” fogalmát is az egyik korai tudományos nyomozó alkotta meg. A tanulmány résztvevői köre kiszélesedett, faji szempontból is színesebb képet mutat, illetve a korábbi résztvevők gyermekeit és unokáit is bevonták a vizsgálatokba. A mostani tanulmányhoz a Vanderbilt tudósai 8687 ember, átlagosan 27 évet felölelő egészségügyi eredményeit, leleteit elemezték. Mindegyik alany mentes volt a szív- és érrendszeri betegségektől, amikor csatlakozott a projekthez, és körülbelül 50 százalékuk dohányzott.

Az eredmények azt mutatják, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedések több mint 70 százaléka (például a szívroham, a szívelégtelenség és a stroke) azoknál az embereknél fordult elő, akik naponta legalább egy csomag cigarettát elfüstöltek 20 éven keresztül. Ezt az erős dohányosok alkotta alcsoportot kívánta Duncan és csoportja megvizsgálni. A statisztikákat az életkorra, a nemre, az iskolai végzettségre, a magas vérnyomásra, a cukorbetegségre, a BMI-re, a teljes koleszterinre és az alkoholfogyasztásra tekintettel állították össze.

Ezért sohasem késő abbahagyni

„Tudjuk, hogy a leszokás a dohányzásról előnyös, függetlenül attól, hogy mennyi ideig vagy mennyit füstölt valaki, ezért soha nem késő abbahagyni” - magyarázta Duncan. Elmondta, hogy kutatási céljuk a dohányzás hatásainak tapasztalati adatokkal való igazolása. "Úgy éreztük, hogy a korábbi becslések nem elég jók, mert a dohányzók kardiovaszkuláris kockázatát és a soha nem dohányzókét szimulált adatokra támaszkodva hasonlították össze. Ezeknél a becsléseknél a dohányzás státusza és/vagy intenzitása kevésbé mérhető, nem állt rendelkezésre információ arról, hogy mi történik valójában az emberekkel a hosszú távon szigorúan gyűjtött adatokra alapozott becslések szerint” - fejtette ki.

A New England Journal of Medicine folyóirat 2013-ban közzétett úttörő tanulmánya szerint a dohányzók, akik soha nem hagynak fel rossz szokásukkal, valószínűleg egy évtizedet veszítenek várható élettartamukból, ám akik 40 évesen abbahagyták, visszanyernek kilenc évet. Akik már 35 éves koruk előtt leálltak, visszanyerik a teljes 10 évet, míg akik 45 és 54 éves koruk között fejezték be a dohányzást, hat évet szereznek vissza. Természetesen ezek a számok csupán statisztikai értékek, nem pedig a természet szigorú szabályai. Ráadásul a tanulmány nem mérte, hogy hány évet éltek le ezek az emberek a dohányzás hatásaiból fakadó rossz életminőséggel. Mégis: elég bizonyíték gyűlt össze arról, hogy a fiatal dohányosok fel tudnak gyógyulni abból a rombolásból, amit a dohányzás végzett a szervezetükben. Persze, erre csak akkor van lehetőségük, ha végleg felhagynak a dohány élvezetével.

Forrás: https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/egeszsegugy/cikkek/16_ev_alatt_epul_fel_a_sziv_a_dohanyzasbol/20181115152257



Bárhol, bármikor...

Sokat utazol? Nincs a közeledben egy rádió? Nem vagy a vételi körzeten belül? Sebaj! Töltsd le okostelefonodra az ingyenes Tunein alkalmazást és máris hallgathatod rádiónk adását élőben bárhol, bármikor!

Töltsd le telefonodra még ma! Töltsd le még ma a telefonodra!